Zahraniční studie naznačují, že výskyt deprese závisí na sociálních podmínkách oblasti, ve které lidé žijí. Cílem této studie bylo zjistit, zda je výskyt depresivních příznaků rozdílný mezi šesti odlišnými městy v České republice participujícími v české části mezinárodní studie Health, Alcohol and Psychosocial factors in Eastern Europe (HAPIEE).
Depresivní symptomatologie byla měřena pomocí škály deprese Centra pro epidemiologické studie (CES-D). Vztah mezi charakteristikami účastníků, městy a depresivními příznaky byl studován pomocí binární logistické regrese.
Do studie bylo v Česku zařazeno 8 267 jedinců (věkový průměr 58 let, 53 % žen). Nejvyšší prevalence depresivních příznaků byla v Karviné-Havířově (20,6 %), nejnižší v Hradci Králové (17,8 %).
Rozdíly mezi městy nebyly statisticky významné a byly částečně vysvětleny individuálními sociodemografickými a zdravotními charakteristikami. Tyto výsledky ukazují, že rozdíly v prevalenci depresivních příznaků mezi českými městy jsou malé, pravděpodobně klinicky nevýznamné.
Preventivní intervence ke snížení rizika deprese by se měly zaměřit na individuální sociální, demografické a zdravotní faktory.