Charles Explorer logo
🇨🇿

Možnosti měření změny v léčbě závislých osob rodinnou terapií

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2018

Abstrakt

Cíl studie: Rodinná terapie je doporučený postup léčby závislých osob a jejich blízkých. Výzkum se věnuje převážně výsledkům symptomatické léčby (omezení či ukončení užívání), méně proměně rodinného systému, které umožní nové řešení životních situací bez použití návykové látky či činnosti.

Závislost je chronické onemocnění. Z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR v r. 2015 vyplývá, že do kategorie rizikového či škodlivého pití spadá 640 tis. dospělých, nejčastěji v období zakládání rodiny a výchovy dětí.

Cílem práce je ověřit, zda psychodiagnostický nástroj SCORE-15 hodnotí změny v rodině závislého pacienta v procesu úzdravy. Metody: Experimentální soubor tvoří 15 pacientů s diagnózami závislosti, kontrolní soubor bude tvořit zdravé osoby z validizační studie.

Hodnocení dotazníkem SCORE-15 bude probíhat před terapií a na 4. sezení, kdy je již dotazníkem možné zachytit změnu. V případě možnosti i po ukončení terapie a na katamnestickém sezení 1/2 roku po ukončení terapie.

Výsledky: Z výsledků je patrné zlepšení fungování rodin, které na terapie docházely. Jako nejzávažnější hodnotí oblast Zatížení obtížemi.

Potvrzuje se, že již na 4. sezení je možné zachytit zlepšení fungování. Závěry: Praktická fáze výzkumu ověřuje možnosti užití SCORE-15 jako metody diagnostické a diagnosticko-prognostické specifi cky u pacientů se závislostí a přispívá k analýze procesu žádoucí změny - fungování rodinného systému.

Vznik tohoto článku byl podpořen programem Progres = C4 = 8D.Q06/LF1 = 20.