Charles Explorer logo
🇬🇧

Jak funguje imunita u rostlin

Publication at Faculty of Science |
2020

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Když se řekne imunita, každému se jistě vybaví armáda bílých krvinek jako z legendárního animovaného seriálu Byl jednou jeden život, která neúprosně bojuje proti probíhající chřipce nebo jiné záludné nemoci. Jak si ale ukážeme, obrana proti patogenům a parazitům není výlučnou výsadou člověka nebo obecně živočichů.

Konsenzuální definice imunity, jak to už často v případě biologických pojmů bývá, v podstatě neexistuje. Výraz imunita pochází z latinského immunitas a znamená "svobodu od něčeho", původně ve významu zproštění od povinnosti (dnes např. poslanecká imunita).

V povědomí se vám jistě vybaví v biologii používaný význam pojmu imunita, rozšířený především na živočišném/lidském modelu jako schopnost odolávat patogenům či jejich antigenům za pomoci bílých krvinek, protilátek nebo prostřednictvím dalších sloučenin imunitní obrany. Ale bránit se vetřelcům i před nevítanými hosty jsou schopny všechny organismy, i když využívají jiné mechanismy obrany.

Svůj "imunitní systém" mají také rostliny, nebo dokonce i bakterie, jak bylo zjištěno poměrně nedávno v souvislosti s objevem antivirového mechanismu ochrany bakteriální DNA za využití metody CRISPR-Cas9. V následujícím textu bychom vás rádi seznámili s obranou rostlin vůči jejich mikrobiálním patogenům (několik příkladů nejnovějších objevů v tomto oboru pojednává článek na str. 10-11 této Živy).