Cíl: Cílem projektu BrainFit (Body PaRamaters MeAsure & it's INFluence on Psy & neU DIseases and Treatment), observační, multicentrické, prospektivní studie, bylo zjištění vztahu body-mass indexu a míry pohybové aktivity s celkovou závažností příznaků a úrovní fungování u pacientů se schizofrenií (SCH), depresivní poruchou (MDD) a syndromem neuropatické bolesti (NP) v ambulantní péči. Metody: Data byla shromažďována v ambulancích psychiatrů a neurologů.
Lékaři zaznamenali základní demografická data, aktuální medikaci a zhodnotili úroveň obtíží (stupnice CGI, The Clinical Global Impression - Severity scale) a všeobecného fungování (stupnice GAF, The Global Assessment of Functioning). Pacientům byla změřena výška, váha (BMI) a obvod pasu (OP).
Pacienti vyplnili sebeposuzovací dotazník pohybové aktivity (IPAQ,International Physical Activity Questionnaire). Všechna měření byla zopakována při druhé návštěvě po 5-7 měsících.
Výsledky: Z 1 137 pacientů vyšetřených při 1. vizitě se jich 2. vizity zúčastnilo 856 (75,3 %), z toho 263 pacientů se SCH (30,7 % souboru při obou vizitách), 352 s MDD(41,1 %) a 241 s NP (28,2 %). BMI >=25-29,9 (nadváha) byl zjištěn u 34,4 % pacientů s SCH, 39,2 % s MDD a 38,6 % s NP, BMI >= 30 (obezita)pak u 49,7 % pacientů se SCH, 31,2 % s MDD a 46,0 % s NP.
Tomu odpovídají i vyšší průměrné hodnoty obvodu pasu u všech diagnostických skupin, proti tomu úroveň fyzické aktivity podle subjektivního hodnocení byla spíše průměrná. Mezi vizitami docházelo jen k nevýznamným změnám v sledovaných parametrech.
Signifikantní, leč mírný vztah byl zjištěn mezi závažností onemocnění (CGI) a BMI a OP u pacientů se SCH (rho = 0,11), mezi celkovým fungováním (GAF) a BMI a OP u MDD (rho = 0,13) a mezi úrovní celkového fungování a fyzickou aktivitou (rho = 0,31) u NP. závěr: Výsledky poukazují na vyšší míru nadváhy a obezity u pacientů se schizofrenií, depresí a neuropatickou bolestí v ambulantní péči, a na jejich souvislost s celkovou závažností nemoci a úrovní všeobecného fungování pacientů.