Karcinom prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a po bronchogenním karcinomu patří k nejčastějším příčinám úmrtí u mužů. V 80 % je karcinom prostaty hormonálně dependentní.
Definice kastračně rezistentního karcinomu prostaty je založena na progresi onemocnění, ke které dochází navzdory prostředí chudému na androgeny. V 1. linii léčby kastračně rezistentního onemocnění máme možnost volby mezi chemoterapií a terapií tzv.
ARTA (androgen receptor targeted agents) léky. Při rozhodování, kterou z metod zvolíme, je možné zohlednit přítomnost symptomatologie, klinický stav nemocného, přítomnost viscerálních metastáz, rozsah kostního postižení, komorbidity, předchozí odpověď na androgen-deprivační terapii a Gleasonovo skóre.
Zástupcem skupiny léků označované jako ARTA je enzalutamid. Důsledkem jeho působení je apoptóza nádorové buňky. Účinnost enzalutamidu byla prokázána ve studii PREVAIL.
Nezávislá monitorovací komise (DMC) reviPREVAIL v době interim analýzy po 540 úmrtích reportovala statisticky signifikantní přínos léčby pro OS i rPFS. Vzhledem k jednoznačnému přínosu při léčbě enzalutamidem byl nábor do studie zastaven a studie byla odslepena - pacientům v placebovém rameni byla nabídnuta léčba enzalutamidem.