Charles Explorer logo
🇨🇿

Parametry krátkého symptomatického inventáře BSI -18 u českého reprezentativního souboru

Publikace na Ústřední knihovna |
2020

Abstrakt

Záměr. Cílem studie bylo testování (a) faktorové struktury BSI-18 nástroje, (b) základních psychometrických vlastností, (c) efektu pohlaví, věku, průměrného měsíčního příjmu a víry v Boha na podkladě odpovědí reprezentativního souboru českých respondentů bez deklarované somatické a psychiatrické diagnózy.

Soubor a procedura. Soubor tvořilo 1841 osob (898 mužů, 943 žen), průměrný věk 46,53, SD = 17,68, vybraných náhodným kvótním výběrem na podkladě věku, pohlaví a regionu.

Výsledky. Nálezy podpořily u reprezentativního českého obecného souboru existenci interně konzistentního jednodimenzionálního inventáře.

Faktorová struktura nebyla statisticky významně ovlivněna pohlavím, věkem, mírou průměrného měsíčního přijmu ani vírou v Boha. Věk ani pohlaví nebyly statisticky významně asociované s indexem Celkové psychické zátěže.

Efekt měsíčního příjmu domácnosti nebyl lineární, respondenti s nízkým a vysokým příjmem deklarovali vyšší míru psychické zátěže ve srovnání s osobami s průměrným příjmem. Rovněž jedinci věřící v Boha zažívali vyšší výskyt problémů ve srovnání s nevěřícími jedinci.

Závěr. Inventář může být použit k spolehlivému vyhodnocení psychické zátěže u obecné populace.

Rovněž ho lze využít jako referenční rámec pro posouzení závažnosti psychologické symptomatologie u klinických souborů. Omezení studie.

Zjištění jsou omezena výhradně na český obecný reprezentativní vzorek populace.