Časná a adekvátní antibiotická terapie hraje klíčovou roli v úspěšném zvládnutí infekce u kriticky nemocných pacientů, zejména v současné éře narůstající antibiotické rezistence. Optimalizace dávkov ání antimikrobiální terapie vedoucí k dosažení terapeutických koncentrací v plazmě a následně v místě infekce je základním předpokladem pro maximalizaci terapeutické odpovědi a minimalizaci rizika orgánové toxicity a zároveň představuje důležitý nástroj v předcházení rozvoje antibiotické rezistence.
Beta-laktamová antibiotika byla považována za relativně bezpečná a - na rozdíl od aminoglykosidů - terapeutický monitoring hladin léčiv (TDM), jakožto nástroj konvenčně používaný především k minimalizaci toxicity léčiv s úzkým terapeutickým rozmezím nebo nelineární farmakokinetikou, nebyl v případě beta-laktamů dosud rutinně prováděn. Nicméně aktuální data naznačují, že standardní dávkovací režimy nevedou k dosažení cílových koncentrací u významného počtu kriticky nemocných pacientů, naopak vyvstávají oprávněné obavy z nedostatečných expozic vedoucích k selhání terapie.
Léčba infekcí u pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) je často náročná z důvodu komplexnosti onemocnění, patofyziologických změn, k nimž u kriticky nemocných pacientů dochází, a snižující se citlivosti nozokomiálních patogenů. Proto je naprosto nezbytná aktualizace současných doporučení týkajících se dávkování beta-laktamových antibiotik u závažných infekcí a TDM lze považovat za jedinou exaktní metodu zajišťující dosažení farmakodynamických cílů.
Nemocnice Na Homolce je jedním z prvních zdravotnických zařízení v České republice, kde byla zavedena praxerutinního terapeutického monitorování hladin betalaktamových antibiotik. V následujícím textu představujeme naše zkušenosti a přinášíme první kazuistická sdělení.