Obezita a nadváha patří mezi významné otázky veřejného zdraví, které podle psychologických studií mohou být do značné míry ovlivněny i tendencí k impulzivnímu chování jedince. Tato práce shrnuje otázku obezity a nadváhy z pohledu psychologického vyšetření impulzivity, vztahující se k různým aspektům impulzivity, mimo jiné zaměřené i přímo na stravovací návyky.
Do studie bylo zahrnuto celkem 59 respondentů, kteří byli na základě BMI (body maxx index) rozděleni do dvou skupin: 1. skupina s obezitou a nadváhou, 2. skupina s normální váhou. U všech testovaných osob bylo změřeno BMI a byly jim administrovány dotazníkové metody týkající se různých aspektů impulzivity (DGI, UPPS-P, BIS).
Statisticky významné rozdíly byly nalezeny na škále fyzického uspokojení (DGI) a v rámci motorické impulzivity prvního řádu (BIS). V rámci fyzického uspokojení skupina s normální vahou vykazovala nižší míru impulzivity, oproti tomu v rámci motorické impulzivity vykazovala vyšší tendenci k impulzivnímu chování.
Zjištěné malé rozdíly mezi skupinami lze přisuzovat velikosti a malým váhovým rozdílům mezi soubory a využití sebeposuzovacích dotazníků, administrovaných především v USA, kde je prevalence obézních participantů vyšší. I přes zmíněná omezení studie poukazuje na vztah mezi vyšší tělesnou hmotností a impulzivitou.
Toto zachycení a porozumění vlivu impulzivity na nárůst obezity a nadváhy, který se stává závažnějším problémem veřejného zdraví, je důležité v raných stádiích jejich vývoje.