Klíšťová encefalitida je virové onemocnění přenášené kl íšťaty. Infekci přenášejí všechna vývojová stádia klíštěte Ixodes ricinus včetně larválního, a proto přisáté klíště nemusí být podmínkou nákazy a často unikne pozornosti.
Další možností přenosu je nákaza tepelně neuraveným mlékem infikovaných hospodářských zvířat, tzv. rezervoárů. Alimentární nákazy mívají většinou lehčí průběh.
Onemocnění by mělo mít typický dvoufázový průběh, ale u závažných onemocnění není často první fáze vyjádřena. Dojde k rychlému průniku viru do centrálního nervového systému bez vytvoření specifických protilátek s rozvojem těžkých neurologických symptomů.
Léčba je pouze sym- ptomatická, kauzální neexistuje. Neurologické příznaky nemusí být vždy reverzibilní, může dojít k invaliditě nebo úmrtí pacienta.
Jelikož se jedná o preventabilní onemocnění, mělo by být očkování nabízeno široké veřejnosti. Uvádíme kazuistiky, ve kterých představujeme různé průběhy onemocnění klíšťovu encefalitidou, diagnostiku, léčebná opatření a konečný stav po prodělané nemoci.