ÚČEL STUDIE Infekce periprostetickými klouby v totální artroplastice kolene (TKA) představují jeden z nejvíce omezujících faktorů implantace. Frekvence této komplikace je až 2,5% při primární implantaci.
Revize TKA s použitím postupu DAIR (Debridement, Antibiotics and Implant (Retention)) je široce uznávanou metodou v léčbě infekce, ale indikační kritéria dosud nebyla jasně definována, přetrvává také nedostatek uniformity s ohledem na chirurgickou techniku Účelem této studie bylo zhodnotit faktory ovlivňující dvouleté přežití TKA po léčbě infekce DAIR MATERIÁL A METODY Provedli jsme monocentrickou retrospektivní analýzu zahrnující 52 případů nakažené TKA zvládnuté DAIR v období mezi lety 2007 a 2016. Hodnocení zohlednilo takové faktory, jako je pohlaví, věk, revizní operace z aseptických nebo septických důvodů a patogeny, a pacienti byli rozděleni do skupin na základě McPhersonových kritérií. postup, sledovali jsme účinek podaných antibiotik, časový interval mezi projevy příznaků infekce TKA a chirurgie, výměna modulárních částí a použití pulzního výplachu, kontinuálního výplachu, lokálního antibiotického nosiče nebo kombinace těchto technik.
Selhání léčby bylo definováno jako přetrvávající infekce a přechod k chronické supresivní antibiotické terapii nebo potřeba revizního chirurgického zákroku příslušného kloubu v důsledku opakující se infekce TKA nebo smrti přímo spojené s léčbou infikované TKA v období sledování 2 roky po DAIR. K provedení statistické analýzy byl použit software R (Team Development Core, 2017).
Cílovou proměnnou bylo selhání dva roky po operaci. Pro binární závislou proměnnou byl použit generalizovaný lineární model (GLM) - tzv.
Logistický model s funkcí logit link. VÝSLEDKY 32 z 52 pacientů (61,5%) bylo úspěšně léčeno, z toho 18 žen (62,1%) a 14 mužů (60,9%). Účinek původce, podávaných antibiotik, výměny polyetylenových vložek, McPhersonova skóre nebo anamnéza revizní operace příslušného kloubu z aseptických důvodů nebyl potvrzen.
Historie revizní chirurgie infekce postiženého kloubu měla silný negativní dopad na úspěšnost léčby, 10 ze 13 (76,9%) implantátů selhalo oproti 10 z 39 (25,6%) implantátů s negativní anamnézou infekce. Průměrná doba od chirurgického zákroku do projevu infekce byla 5,9 týdnů (0,5-47,5).
Když byl chirurgický zákrok proveden do 2 týdnů od projevu infekce, selhal 1 z 15 (6,7%) případů. V případě pozdějšího chirurgického zákroku selhalo 19 z 37 (51,4%) případů.
Co se týče použité chirurgické techniky, 60% (9/15) selhání bylo hlášeno v případě kombinace pulzního výplachu a kontinuálního výplachu, 36,4% (4/11) v případě kombinace pulzního výplachu a lokálního antibiotického nosiče, 25 % (4/16) v případě samostatného kontinuálního výplachu a 66,7% (2/3) v případě kontinuálního výplachu místním antibiotickým nosičem. DISKUSE Význam jednotlivých faktorů při revizní operaci periprostetických kloubních infekcí TKA zůstává nejasný.
Světová literatura uvádí jako hlavní negativní účinek časový faktor, pozitivní anamnézu infekce zasaženého implantátu nebo jinou předchozí revizní operaci z aseptických důvodů. Nejednoznačné výsledky se dosahují při hodnocení účinku patogenu, podávaných antibiotik nebo přítomnosti píštěle, jejíž statistická významnost nebyla v naší studii potvrzena.
Otázkou je také význam jednotlivých chirurgických technik. ZÁVĚRY DAIR je vhodná metoda k léčbě infekcí stabilní TKA bez anamnézy revizní chirurgie infekce.
Operace by měla být provedena do 2 týdnů od projevení příznaků.