Ulnární deviace prstů je součástí rozvinuté kolapsové deformity zápěstí a ruky. Porucha centrálního pilíře ruky začíná ulnární translokací karpu ve frontální rovině.
Dle Shapirovy teorie se karpus a metakarpální krajina biomechanicky chovají jako celek a ulnární posun zápěstí a jeho inklinace radiáln ě je sledován radiální inklinací metakarpů a ulnární deviací prstů. V oblasti MCP kloubů vzniká vlivem uvolnění vazivového aparátu tendence k dislokaci průběhu extenzorových šlach II. až V. prstu ulnárně.
Jejich sklouznutí z vrcholu MCP kloubu do intermetakarpálních prostorů má za následek omezení jejich extenční schopnosti. Extenzory se v novém, patologickém průběhu stávají i ulnárními duktory prstů a dále zesilují a fixují ulnární deviaci.
Operační výkony, které vedou k zachycení posunu karpu ulnárně jsou prevencí vzniku kolapsové deformity a tím i ulnární deviace prstů. Základním výkonem je časná synovektomie dorzální části karpu a peritenosynovektomie extenzorových šlach doplněná šlachovou transpozicí, dále synovektomie MCP kloubů spolu s výkony, které reponují fyziologický průběh extenzorových šlach.
Používají se i limitované dézy v proximální řadě karpálních kostí. Tonizace radiálních kolaterálních vazů a transpozice úponů ulnárních interoseálních a lumbrikálních svalů na radiální část základního článku vedlejšího prstu patří k nejsložitějším operačním výkonům v této krajině.
Jejich kombinace s implantacemi umělých náhrad MCP kloubů bývá v rozvinutých případech nezbytná.