Inhibitory Janusových kináz (JAK) jsou syntetické léky s malou molekulou, které inhibují intracelulární působení některých cytokinů, podílejících se na rozvoji revmatoidní artritidy (RA) i dalších zánětlivých revmatických onemocnění. Pro léčbu RA byly již registrovány tofacitinib, baricitinib a upadacitinib.
Tofacitinib inhibuje preferenčně JAK1 a JAK3, v menší míře i JAK2, baricitinib inhibuje JAK1 a JAK2 a upadacitinib je selektivní inhibitor JAK1. Jejich účinnost v klinických studiích významně převyšovala placebo, byla vyšší než účinnost metotrexátu a nejméně srovnatelná s účinkem biologické léčby.
Baricitinib a upadacitinib dokonce klinickou účinnost adalimumabu převyšovaly. Další nespornou výhodou inhibitorů JAK je možnost perorálního podávání.
Dlouhodobá léčba může být spojena podobně jako u jiných léků s imunosupresivním účinkem s častějšími infekcemi, jejich spektrum je však odlišné. Při léčbě inhibitory JAK významně stoupá riziko herpetických infekcí, včetně herpes zoster, zatímco reaktivace latentní tuberkulózy se u této terapie nevyskytuje.
Specifickým, nově diskutovaným problémem terapie inhibitory JAK je vyšší výskyt tromboembolických příhod. Inhibitory JAK jsou v současné době indikovány v léčbě středně těžké a těžké revmatoidní artritidy, podle EULAR tedy u nemocných s RA a nedostatečnou terapeutickou odpovědí na metotrexát.
Lze očekávat, že se paleta registrovaných inhibitorů JAK bude v nejbližších letech dále rozšiřovat.