Charles Explorer logo
🇨🇿

Nesuďte, abyste nebyli souzeni (Právo trestat v románu Vzkříšení a v dalších textech křesťanského anarchisty Lva Tolstého)

Publikace na Právnická fakulta |
2020

Abstrakt

Článek se zaměřuje především na autorovy názory a postoje k rozsudku a trestu. Tolstoj, kterého hluboce ovlivnil Rousseau, odmítá průmyslový kapitalismus a jeho úspěchy, kritizuje život vyšší třídy ve městech, nadměrnou konkurenci, vládu peněz atd.

Pozdní Tolstoj ve svých filosofických a náboženských spisech a prostřednictvím veřejných vystoupení ostře kritizuje situaci v Rusku. V autobiografickém románu Vzkříšení líčí příběh prince Nechljudova, který se jako člen poroty ocitá tváří v tvář prostitutky Maslové, která se svým jednáním také dostala na šikmou plochu.

Dívka je nespravedlivě a nezákonně odsouzena a Nechljudov ji doprovází na Sibiř. Osou románu je morální obrození hrdiny, které zahrnuje prohlubující se víru, že člověk nemá právo soudit a potrestat jinou osobu.

Křesťanský anarchista a hlasatel nenásilí Tolstoj rovněž popírá právo na stát, který považuje za organizované násilí; podle jeho názoru je nejlepším průvodcem na cestě k dobrému životu evangelium. Pokud chcete změnit svět, apeluje na "proroka Jasny Polyany", musíte začít u sebe.

V roce 1908 v reakci na prudce rostoucí počet poprav vyplývajících z potlačení revoluce v roce 1905 napsal pojednání Nemohu mlčet a stal se jednou z nejvýznamnějších osobností evropského abolicionismu.