Podstata tohoto článku spočívá v relativně nové právní regulaci EU týkající se řešení bankovních krizí a ozdravných postupů. Tato právní regulace byla přijata po světové finanční krizi v roce 2008.
Základem této legislativy je směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/59/EU, kterou se stanoví rámec pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků a systém bankovní unie. Tato směrnice byla implementována do českého právního řádu zákonem č. 374/2015 Sb. o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu.
Tento článek popisuje hlavní nástroje této legislativy (EU a české) jako prevence (plánování a standardy), v časný zásah v případě problémové instituce nebo v případě nedodržení kapitálových požadavků a řešení krize (ustanovení zvláštního správce, zřízení překlenovací instituce, oddělení dobrých aktiv od špatných atd.), když banka přestane být životaschopná. Základním cílem této legislativy je regulovat prevenci bankovních krizí a zajistit řešení selhávajících bank, a tak minimalizovat jejich dopad na reálnou ekonomiku a veřejné finance.
Tato pravidla pro lepší ochranu daňových poplatníků také zavedla mechanismus rekapitalizace z vlastních zdrojů a fondy pro řešení krize, aby došlo k lepšímu vypořádání se se selhávajícími bankami.