Souhrn: Východiska: U jedinců se závažným neurologickým onemocněním (např. mozková obrna, muskulární dystrofie, roztroušená skleróza aj.) je pohybová aktivita (PA) důležitou součástí celoživotní ucelené rehabilitace. To se zohledňuje i u rehabilitačních pobytů, které nabízejí (vedle efektu změny prostředí, sociálního a informačního aspektu) různé formy vhodných PA.
Jednou z účinných pohybových možností je i Feldenkraisova metoda (FM), která podporuje proces učení skrze pomalé vědomé pohyby. Metody: Cílem studie bylo ověření možnosti zařazení očních lekcí FM Awareness Through Movement (ATM) v rámci programu rehabilitačního kurzu určeného pro seniory s neuromuskulárními chorobami.
Aktivity se zúčastnilo 18 jedinců, z nichž většina byla v seniorském věku (36-78 let, průměrný věk 62,28+-9,06 let) s různým neurologickým postižením, z nichž 89 % mělo aktuálně bolesti pohybového systému. Do cvičebního programu byla zařazena skupinová oční lekce vsedě připravená certifikovaným lektorem.
Výsledky/diskuse: Při hodnocení probandi subjektivně hodnotili oční lekci jako příjemnou (89 %), zlepšující pohyby (67 %) a vnímání očí (67 %) a rozšiřující zorné pole (61 %). 67 % uvádělo větší hybnost v oblasti krční páteře. Závěr: Probandi s neurologickým onemocněním vyjadřovali po lekci ATM zaměřené na práci s očima především pozitivní pocity: snazší pohyb těla, lepší vnímání očí, aj.
FM přístup může být užitečný při rehabilitaci lidí s neurologickým postižením