Charles Explorer logo
🇨🇿

Sdílená volání v repertoárech dvou papoušků šedých z různých sociálních skupin

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Fakulta humanitních studií |
2019

Abstrakt

Papoušci jsou jedni z mála živočišných druhů, u nichž byla potvrzena schopnost vokálního produkčního učení. Jsou také považováni za zvířata se schopností celoživotního učení a velmi komplexní a rozmanitou vokalizací.

Nicméně zatím nevíme, do jaké míry jsou jejich repertoáry individuálně či skupinově specifické nebo univerzální. Našim cílem bylo zjistit, do jaké míry je vokální repertoár papoušků šedých (Psittacus erithacus) sdílený mezi neznámými jedinci, což nám mohlo napovědět také o míře vlivu sociálního učení v jejich vokálním repertoáru.

V naší studii jsme srovnávali vokální repertoáry dvou samic papoušků šedých ze dvou různých laboratoří, konkrétně laboratoře české a francouzské. Tyto samice spolu nikdy nebyly ve vokálním kontaktu, ani neměly možnost slyšet nikoho z druhé skupiny.

Nahrávání vokalizace čtyř jedinců v české laboratoři probíhalo od června do listopadu 2008, ve francouzské (také čtyř jedinců) mezi lety 2003 - 2007. V obou laboratořích byly repertoáry zmapovány užitím vizuálně-akustické analýzy a pro každou kategorii byl určen prototyp.

Sada prototypů u české samice obsahovala 61 kategorií, u francouzské samice 100 kategorií. Porovnání obou sad jsme provedli pomocí vizuálně-akustické analýzy ve dvoustupňovém procesu.

Nejprve sady porovnali dva zkušení nezávislí hodnotitelé, jejich neshody poté posuzovali další dva trénovaní hodnotitelé. Výsledné srovnání repertoárů tak vyšlo z konsensu alespoň tří hodnotitelů.

Zároveň jsme zjišťovaly míru sdílené vokalizace v rámci skupiny v české laboratoři. Výsledky ukázaly, že vokální repertoáry dvou zkoumaných jedinců jsou poměrně značně sdílené.

Více než polovina (51%) menšího repertoáru a více než 1/4 (28%) repertoáru většího byly mezi jedinci sdíleny. V rámci skupiny v české laboratoři dvě samice sdílely v průměru 87% repertoáru a průměrná podobnost repertoárů všech jedinců byla 84%.

Výsledky napovídají, že u tohoto druhu zřejmě hraje sociální učení vokalizace značnou roli, nicméně tato studie jako první identifikovala silnou tendenci pro univerzální vokální vzorce u druhu s "naučenou" vokalizací.