Charles Explorer logo
🇨🇿

Vybrané novinky v prevenci, diagnostice a léčbě infekce HIV v letech 2019-2020

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2020

Abstrakt

Onemocnění AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, syndrom získaného selhání imunity) se objevilo v polovině roku 1981 a dosud ukončilo životy téměř 40 milionů lidí na celém světě. Přibližně stejný počet nakažených v různé fázi onemocnění dosud žije.

Intenzivní výzkum možných léků probíhá po celou dobu, ale zatím nemáme lék ani vakcínu, které by byly schopny onemocnění definitivně vyléčit. Časná celoživotní léčba účinnými antiretrovirotiky, propracovaná do nejmenších detailů, umožňuje významně zpomalit rozvoj onemocnění, které se v současné době považuje za chronické, s délkou života infikovaných osob srovnatelnou s obecnou populací. Výzkum nadále pokračuje a nové objevy v oblasti biologie a genetiky lidského viru imunodeficience (human immunodeficiency virus, HIV) umožňují jednak zásahy do dalších míst jeho životního cyklu, jednak do imunitních mechanismů hostitele.

Přípravky aktivující populaci infikovaných rezervoárových CD4+ lymfocytů T nabízejí jednu z cest. Další možností jsou široce působící neutralizující protilátky schopné vázat HIV kolující v krvi nebo vyplavený z rezervoárů.

Výsledky klinických studií umožňují zavádět nové léky a léčebné postupy. Mnoho zemí pravidelně aktualizuje své národní doporučené postupy, podobně jako Česká republika.

Na přípravě univerzální vakcíny proti HIV se pracuje již více než 30 let, zatím bezúspěšně. Probíhá mnoho klinických studií zaměřených na vývoj jednak preventivních, jednak terapeutických vakcín.

Komplexní přístup s využitím antiret- rovirotik, zásahů do rezervoárů HIV a neutralizujících protilátek by v budoucnu mohl pomoci k naplnění cíle Světové zdravotnické organizace - eradikovat HIV/AIDS do roku 2030.