Charles Explorer logo
🇨🇿

Názory seniorů na trénování paměti prostřednictvím elektronických zařízení

Publikace na Ústřední knihovna, 3. lékařská fakulta |
2020

Abstrakt

Cíle: Internetovým dotazníkem jsme zjišťovali subjektivní hodnocení paměti u seniorů, předchozí zkušenost s elektronickou formou kognitivního tréninku, zájem o trénování paměti pomocí elektronických zařízení a preferovaný způsob tréninku. Metodika: Byl vytvořen internetový dotazník, který obsahoval 40 otázek, rozdělených do 6 oblastí zájmu.

Pomocí něj jsme zjišťovali názory starších osob na trénování paměti prostřednictvím elektronických zařízení. Výsledky: Dotazník vyplnilo 511 starších osob (průměrný věk 67 +- 7 let, průměrné vzdělání 16 +- 4 roky, 72 % žen).

Větší část dotazovaných (64 %) uvedla, že má potíže s pamětí. Více než polovina respondentů (59 %) v minulosti nevyzkoušela k tréninku paměti elektronická zařízení.

Zájem o trénink kognitivních funkcí pomocí elektronických zařízení však má až 76 % respondentů. Velká část účastníků (67 %) upřednostňuje trénink paměti na počítači před použitím dotykového zařízení (tablet, chytrý mobilní telefon).

To je v souladu s nálezem, že počítač používá denně 61 % dotazovaných. Naprostá většina respondentů (90 %) by chtěla trénovat z domova.

Závěr: Výsledky dotazníkové studie ukazují, že senioři mají zájem o distanční formu tréninku paměti pomocí počítače v prostředí domova. Omezená nabídka českých programů pro distanční trénink paměti však naznačuje zvýšenou potřebu pro tvorbu tréninkových programů cílených právě na populaci seniorů.