Charles Explorer logo
🇨🇿

Současné možnosti buněčné imunoterapie v léčbě lymfoidních neoplázií

Publikace |
2016

Abstrakt

Protinádorová imunoterapie je širokým pojmem, který zahrnuje množství léčebných modalit. T-lymfocyty mají přirozeně schopnost vázat se na nádorové antigeny, rozpoznávat nádorové buňky jako cizorodé a způsobovat jejich destrukci.

Bohužel řada nádorů je jen omezeně imunogenních a nevyvolávají dostatečnou T- buněčnou imunitní odpověď. Z oblasti buněčné imunoterapie je v současné době v popředí zájmu hemato-onkologů využití tzv.CAR T- lymfocytů.

Základní struktura CARu (chimerický antigenní receptor) se skládá z extracelulární domény, která se specificky váže na cílový antigen, a z intracelulární signální domény, která spouští cytotoxickou odpověď. CAR T-lymfocyty je možné připravit nejen z autologních lymfocytů, ale je možné modifikovat i alogenní lymfocyty dárcovského původu u pacientů po alogenní transplantaci kostní dřeně.

Buněčná imunoterapie založená na CAR modifikovaných T-lymfocytech zaznamenává v poslední době mnoho úspěchů nejen u B-lymfoidních neoplazií, ale i u dalších hematologických či solidních nádorů. Zůstává nezodpovězena řada otázek týkajících se optimální přípravy a klinického použití CAR T-lymfocytů, nicméně CAR modifikované buňky představují budoucnost léčby mnohých nádorových onemocnění.