Anafylaxe představuje závažný potenciálně život ohrožující stav, s kterým se může setkat lékař jakékoli specializace. Rychlé rozpoznání příznaků anafylaktické reakce a včasné zahájení adekvátní léčby patří tudíž mezi nezbytné znalosti všech zdravotníků a je zcela zásadní pro úspěšné zvládnutí tohoto akutního stavu.
Lékem volby je neprodlené intramuskulární podání adrenalinu, další léčebná opatření následují až v dalším sledu. Délka observace po zvládnutí reakce závisí na tíži symptomů a doporučuje se z důvodu možného bifázického průběhu reakce.
Před ukončením péče je nutné individuálně posoudit možnost opakované anafylaxe. Je-li riziko recidivy, je nutné pacienta vybavit autoinjektorem s adrenalinem.
Následné alergologické vyšetření slouží k identifikaci spouštěče a případných kofaktorů podílejících se na vzniku anafylaxe. Jejich eliminace snižuje riziko opakování.
Vhodným preventivním opatřením je alergenová imunoterapie, která je jednoznačně indikována u pacientů po proběhlé anafylaktické reakci vyvolané alergií na hmyzí bodnutí.