Charles Explorer logo
🇨🇿

Partnerské soužití v době pandemie: identifikace faktorů formujících riziko konfliktu

Publikace na Filozofická fakulta |
2020

Abstrakt

Pandemie nemoci covid-19 a přidružená restriktivní opatření představují velmi komplexní soubor stresorů (např. strach z infekce, strach z budoucnosti, sociální izolace), který hluboce zasáhl do mnoha aspektů našeho života včetně oblasti intimity a partnerských vztahů a ovlivnil tak i sexuální a reprodukční zdraví. Prezentovaný výzkum se zaměřoval na identifikaci faktorů, které mohou zvyšovat/snižovat riziko partnerského konfliktu v mimořádných situacích jako je pandemie nemoci covid-19.

Specifickým cílem studie je testování vlivu změn v partnerské sexuální touze a chování na disturbance v partnerské dynamice a fungování v průběhu pandemie. Studie proběhla v 8 evropských zemích (Francie, Německo, Chorvatsko, Portugalsko, Česká republika, Holandsko, Švédsko a Turecko).

On-line dotazník byl ve všech zemích distribuován skrze stránky oficiálních médií a zaměřoval se pouze na osoby žijící v partnerství. Dotazník obsahoval standardizovaná měření následujících oblastí před a v průběhu pandemie: (1) strukturální faktory (socioekonomická situace, děti), (2) osobnostní faktory (interpersonální motivace k sexu) a 3) partnerské faktory (emoční blízkost partnerů, partnerská spokojenost a délka partnerství).