Kniha mapujíce napětí mezi právní a politickou dimenzí evropské integrace. První část knihy je věnována analýze právního základu EU, jejím institucím, soudnímu systému a europeizaci členských států.
Ve druhé části je vysvětlena zejména ekonomická a politicko-sociální dimenze evropské integrace - volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, včetně projektu eurozóny a její krize. Kniha reflektuje důsledky brexitu, jenž byl projevem vzrůstající asertivity jednotlivých členských států a sílících tendencí odmítat stále se zvětšující faktický vliv EU na jejich vnitrostátní politiku.
Dále se monografie zaměřuje na limity právně-technokratického přístupu k evropské integraci a schopnosti EU adaptovat se na vnitřní i vnější "černé labut ě" evropské integrace, jež demonstruje na změnách plynoucích z krize ekonomického vládnutí v EU, migrační krize a krize liberální demokracie v některých členských státech. Páté vydání knihy je vůči předchozím vydáním podstatným způsobem přepracováno a rozšířeno (změněno nebo přidáno je přiližně 40% textu) a zohledňuje nejen novou legislativu a judikaturu, ale i hlubší strukturální změny evropské integrace a jejich teoretické uchopení.