Cílem příspěvku je s využitím sociologicko-antropologické perspektivy identifikovat a analyzovat nejvýznamnější stresory, jež vycházejí jak z nastavení a fungování současného socioekonomického systému, tak z hlubokého rozporu mezi tímto systémem a jeho ideologickou legitimizací. S využitím některých konceptů, vycházejících např. z Lewisovy teorie kultury chudoby, a na základě konkrétních etnografických příkladů z terénu poukážeme na sociálně a psychologicky devastující dopady dlouhodobé materiální deprivace spojen é s nejrůznějšími formami socioekonomického vyloučení.
V této souvislosti se zaměříme zejména na prekarizaci práce a postupující demontáž sociálního státu. Zároveň se budeme věnovat tomu, jak jsou tyto fenomény doprovázeny procesem komodifikace zdraví na jedné straně a medicinalizace (medikalizace) sociální sféry na straně druhé.
Poslední částí příspěvku bude otázka, jak tyto zdraví devastující sociální problémy souvisejí se současnými ideologickými metanaracemi weberovského étosu práce, výkonové společnosti či meritokracie.