Tato kapitola analyzuje postoje české veřejnosti k přerozdělování příjmů v období mezi lety 1996 a 2016. Kapitola zkoumá, které sociodemografické skupiny obyvatel podporují přerozdělování příjmů a jak se vyvíjí celková podpora přerozdělování v návaznosti na měnící se socio-ekonomický kontext.
Podpora přerozdělování významně souvisí s postavením jedince ve společenské struktuře. Platí, že čistí příjemci systému zdaněn í a transferů většinou zastávají proredistribuční postoje.
Jedná se zejména o obyvatele s nižším dosaženým vzděláním, nižšími příjmy a občany závislé na příjmech od státu (důchodci, nezaměstnaní). Naopak čistí plátci systému mají spíše negativní postoje k přerozdělování.
Jedná se zejména o vysokoškolsky vzdělané obyvatele s relativně vysokými příjmy a podnikatele se zaměstnanci. Důležitým zjištěním kapitoly je skutečnost, že v čase postupně dochází k rozvolňování uvedeného vztahu mezi postavením ve společenské struktuře a podporou přerozdělování příjmů. Časový trend ukazuje jak slábnoucí vliv jednotlivých statusových proměnných, tak celkově snižující se schopnost postavení v sociální struktuře vysvětlovat podporu redistribuce.
Na agregované úrovni celková podpora vládního přerozdělování příjmů v České republice v čase kolísá, přičemž toto kolísání souvisí s fází ekonomického cyklu. V období ekonomického růstu a růstu čistých příjmů domácností oslabuje poptávka po přerozdělování.
Po obdobích ekonomické recese a zvýšené nezaměstnanosti se naopak česká veřejnost ve větší míře přiklání vládním opatřením, která by snižovala rozdíly v příjmech.