Charles Explorer logo
🇨🇿

Stenting tepenné dučeje a výtokového traktu pravé komory jako alternativa spojkových operací u cyanotických vrozených srdečních vad

Publikace |
2020

Abstrakt

Cíl: Analýza výsledků katetrizačních intervencí - stentingu výtokového traktu pravé komory a tepenné dučeje - provedených na našem pracovišti jako alternativy k chirurgické arteriopulmonální spojce u pacientů s vrozenou srdeční vadou s kriticky nízkým plicním průtokem. Metodika: Ve sledovaném období od července 2012 do prosince 2019 jsme katetrizačně léčili 15 pacientů ve věku 2-102 dní (medián 14 dní, mezikvartilové rozpětí [IQR] 8-27 dní) s hmotností 2,3-6,1 kg (medián 3,1 kg, IQR 2,6-3,7 kg).

Jedenáct pacientů mělo vrozenou srdeční vadu s obstrukcí výtokového traktu pravé komory (Fallotova tetralogie nebo dvojvýtoková pravá komora fallotovského typu) a byl stentován výtokový trakt pravé komory. U čtyř pacientů byla stentována tepenná dučej (tři pacienti s kritickou chlopenní stenózou plicnice s nedostatečnou kapacitou pravé komory a jeden pacient s extrémní formou Ebsteinovy anomálie trikuspidální chlopně).

K výkonům jsme použili koronární stenty. Výsledky: Žádný z pacientů nezemřel.

Osm pacientů se dožilo bez další intervence korektivní operace, u tří pacientů (20 %) bylo nutné provést další paliativní zákrok. Medián doby od zavedení stentu do výtokového traktu pravé komory (N = 11) do definitivního operačního řešení vady byl 205 dní (IQR 125-316 dní).

Všichni čtyři pacienti se stentem v tepenné dučeji jsou dosud sledováni bez potřeby dalšího zákroku - medián 2,8 roku (IQR 1,5-4,1 roku). Zaznamenali jsme jednu komplikaci (6,7 %).

Závěr: Stenting výtokového traktu pravé komory a tepenné dučeje jsou bezpečné a efektivní alternativy spojkových operací u pacientů s vhodnými cyanotickými vrozenými srdečními vadami. Lze je bezpečně použít i u pacientů pod 3 kg.