Chrostíci (Trichoptera) jsou skupina hmyzu s vodními larvami a suchozemskými dospělci. Vodní larvy se vyskytují v široké škále stanovišť, jako jsou potoky, řeky, jezera, rybníky, prameny a periodické vody.
Larvy mnohých druhů si staví ochranná pouzdra, která jim poskytují ochranu. Ta často obsahují kamínky, písek, větvičky, kousky rostlin nebo i prázdné ulity plžů.
Pouzdro má trubicovitou strukturu vytvořenou z vlákna, vylučovaného ze slinných žláz poblíž úst larvy, která ho produkuje brzy po vylíhnutí vajíčka. Jak larva roste, přidává stavební materiál vpředu schránky.
Schránky chrostíků jsou otevřené na obou koncích, larvy čerpají okysličenou vodu zadním koncem schránky a rozpuštěný kyslík získávají žaberními přívěsky. Larvy se pohybují uvnitř schránek, a to pomáhá udržovat proud vody; čím nižší je obsah kyslíku ve vodě, tím aktivnější musí být pohyby larvy.
Podle typu pouzdra lze někdy určit čeleď, případně rod. Larvy vykazují různé potravní strategie, nacházíme mezi nimi dravce, drtiče listů, seškrabávače řas nebo filtrátory drobných částic z vodního sloupce či ze dna.
V tomto příspěvku jsou představena některá pozorování a experimenty s larvami chrostíků ve školních akváriích.