Charles Explorer logo
🇨🇿

Erbouwen hiez Vaviana unt wart Wienna genant. Dějiny Vídně do 13. století očima Janse Enikela

Publikace na Filozofická fakulta |
2020

Abstrakt

Jans, také zvaný Jansen Enikel, napsal dvě díla - Světovou kroniku (Weltchronik) a Knihu o knížatech (Fürstenbuch). Obě díla jsou příklady středohornoněmecké veršované tvorby 13. století.

Světová kronika obsahuje 28958 veršů. V tomto díle popsal Jans Enikel tehdy známou historii světa - od Stvoření, přes starozákonní biblické příběhy, až po události spojené s císaři starověké (např.

Konstantin Veliký) i středověké (např. Karel Veliký) římské říše.

Ve Světové kronice není přes její široký závěr prostor pro lokální (rakouské) dějiny, těm je vyhrazena Kniha o knížatech. Kronikář Jans Enikel pocházel z Vídně a pravděpodobně byl členem nově se etablující měšťanské společnosti.

Kronikářova první zmínka o Vídni patří do dob pohanské víry, ovšem ta podle Enikela již brzy neměla nad křesťanstvím žádnou moc. Hlavním městem byl tehdy Tulln na Dunaji.

V následujících verších Enikel popsal, jak se centrum země přesunulo do Vídně - založena byla Vaviana a později byla zvaná Vídní, jak je tomu do dnešních časů. Enikelova fráze (verš) "jak je tomu dodnes" / "jak je dodnes známo" je velmi často používaná.

Enikel nezmínil keltské, ani římské osídlení oblasti. Popisuje pouze geografickou lokaci - teče tam "voda", která není bezejmená, nýbrž se nazývá Dunaj.

Malá řeka, zvaná Vídeňka, teče na druhé straně města. Zmíněna je rovněž stavba nejstaršího vídeňského kostela, kostela sv.

Ruprechta. Enikel detailně popisuje, jak musela být vysušena půda a vykopány základy, aby ke stavbě mohlo dojít.

V první polovině 14. století převzali Enikelův narativ o nejstarších dějinách Vídně kronikáři Leopold z Vídně a Thomas Ebendorfer.