Charles Explorer logo
🇨🇿

Plicní embolie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2020

Abstrakt

V roce 2019 byla publikována nová Doporučení Evropské kardiologické společnosti pro diagnostiku a léčbu plicní embolie (PE). Oproti předcházejícím doporučením z roku 2014 přinesla několik významných novinek a řadu menších změn.

Nejvýznamnější novinky jsou následující. V diagnostice je doporučováno používání hranic pro D-dimer podle věku.

D-dimer má být využíván při vylučování PE i v těhotenství a po porodu. Celá riziková stratifikace PE je aktualizována.

Velký důraz je kladen na hodnocení echokardiografického obrazu dysfunkce pravé komory i u nemocných se zdánlivě nízkorizikovou PE. Z ultrazvukových metod je dále pro diagnostiku i rizikovou stratifikaci doporučována kompresní ultrasonografie žil dolních končetin (CUS).

V léčbě je pro praxi jistě nejzajímavější doporučení nových perorálních antikoagulancií neantagonizujících vitamin K (NOAC) jako první volby pro antikoagulační léčbu. Warfarin je pouze alternativou k NOAC.

Redukovaná dávka apixabanu nebo rivaroxabanu může být navíc využita pro dlouhodobější léčbu. Edoxaban a rivaroxaban mohou být s opatrností využity i u nemocných s nádorovým onemocněním mimo gastrointestinální trakt.

Při hemodynamické nestabilitě je větší důraz kladen na trombolytickou léčbu, eventuálně na chirurgickou nebo katetrizační embolektomii. Využita může být i extrakorporální mimotělní oxygenace (ECMO).

Byly vytvořeny nové algoritmy pro sledování a péči o nemocné po PE, nejen s podezřením na chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi (CTEPH). V textu sdělení jsou rozvedeny především vyjmenované novinky.

Zvláštní pozornost je věnována mimonemocniční části péče.