Charles Explorer logo
🇨🇿

Věci v básních : od Achilleova štítu po hyperobjekty

Publikace na Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta |
2020

Abstrakt

Věci jsou přítomné v poezii od nejstarších dob, a to nejen v roli okrajových motivů, ale také jako téma, jak dokládá slavný popis Achilleova štítu v Homérově Odysseie, který se stal jedním ze vzorů pro básnický popis věci. Moderní poezie přichází s básněmi, pro něž německý kritik Kurt Oppert zavedl v roce 1926 označení Dinggedicht - báseň o věci či věcná báseň.

Inspiroval se v tom u některých německojazyčných básníků, především však u R. M.

Rilka. Po Rilkovi a jeho básních ze sbírek Neue Gedichte (Nové básně, 1907) a Der neuen Gedichte anderer Teil (Druhý díl nových básní, 1908) následovala celá řada básníků, kteří v různých zemích a jazycích psali básně o věcech.

Vytvoření tohoto pojmu v určité chvíli ovšem neznamená, že by věci do poezie vstoupily právě v této době a jen u Rilka. Oppert spíše a z dnešního pohledu nijak jednoznačně poukázal na novou polohu básní v postsymbolistické poezii, v nichž podle jeho mínění převažuje objektivní popis nad subjektivním výrazem.

S jeho tezí lze polemizovat a někteří autoři tohoto svazku tak činí, zároveň ale poskytuje východisko, ze kterého je možné se k otázce věcí v poezii vztahovat. Studie v této knize si kladou za cíl představit problematiku věcí a předmětů v poezii v různých jazykových oblastech i historických obdobích.

Nejde samozřejmě o vyčerpávající přehled, nicméně kniha představuje klíčové pojmy, které se v dějinách poezie s věcmi pojí od pojmu "ekfráze" a jejích příkladů v antice až po otázku "objektivní lyriky" nebo "hyperobjektu". Z historického pohledu kniha začíná u antické poezie, ukazuje důležitost předmětů v čínské básnické tradici, především se ale soustředí na věci a předměty v básních 20. a 21. století.

Vedle klíčových básníků jako R. M.

Rilke, Francis Ponge nebo W. C.

Williams se kniha věnuje také polským či ruským autorům a dává si za cíl připomenout toto téma v české básnické tradici od známých a lze říci programových básní Jiřího Wolkera až po český poválečný surrealismus. Kapitoly této knihy vycházejí z příspěvků přednesených na mezinárodní konferenci "Básně o věcech" / "Things in Poems - Poems of Things", která se konala na pražské Filozofické fakultě od 30. ledna do 2. února 2019.

Do knihy zařazujeme překlady dvou starších studií Billa Browna a Williama Waterse, které pokládáme za přínosné pro uvedení do problematiky v českém prostředí. Kniha by měla vyjít také v anglické verzi, která bude svým obsahem částečně odlišná od české a určená především zahraničním čtenářům.