Charles Explorer logo
🇨🇿

Proměny ruského liberálního socialismu v 1. polovině 20. století

Publikace na Filozofická fakulta |
2020

Abstrakt

Studie se zabývá proměnami ruského liberálně socialistického paradigmatu v 1. polovině 20. století na příkladu tří vybraných autorů - B. A.

Kisťakovského, G. D.

Gurviče a M. V.

Višňaka. Jejím cílem je vymezení tohoto paradigmatu, který je chápán v duchu T.

S. Kuhna, a následná analýza, kritika a interpretace klíčových konceptů, a to s ohledem na domácí i zahraniční myšlenkové zdroje.

Studie se tak nachází na pomezí dějin idejí a filosofie. Analýza bude zaměřena zejména na následující problémy a jejich pojetí u jednotlivých autorů: suverenitu práva, právní stát, přirozené právo, vztah mezi jednotlivcem a společností, respektive pospolitostí (v intencích duality Gesselschaft a Gesselschaft F.

Tönniese) a související koncepty, pomocí nichž se Kisťakovskij, Gurvič a Višňak snažili reinterpretovat pozitivní prvky liberalismu a kapitalismu v socialistickém rámci (společenské právo, ekonomická demokracie, pospolité vlastnictví či hospodářská společnost). Studie ukazuje, že ruští liberální socialisté dokázali využívat liberálních, socialistických, ale i konzervativních konceptů, jejichž syntéza může přispět k formulaci relevantních normativních vizí a následné revizi společenské praxe.