Charles Explorer logo
🇨🇿

Staré a památné stromy chráněné krajinné oblasti Třeboňsko - okolí Rožmberka a Lomnice nad Lužnicí

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2018

Abstrakt

Pokračování článku o starých a památných stromech severního Třeboňska z minulého čísla sborníku přináší obdobnými metodami vybrané a popsané stromy z navazujícího území, tedy z okolí Lomnice nad Lužnicí, Novosedel a okolí rybníka Rožmberk. Staré stromy jsou významným estetickým přírodním výtvorem, památkou na minulost krajiny a životním prostředím mnohdy vzácných organismů.

Přitom jen stromořadí na hrázi Rožmberka a několik málo dalších stromů je v popisované oblasti chráněno v kategorii památný strom podle zákona č. 114/1992 Sb. Jen tato menšina stromů byla dříve zdokumentována a údaje jsou dostupné např. v Ústředním seznamu ochrany přírody vedeném Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

V tomto navazu-jícím textu převažují stromy podobných dimenzí a charakteristik, ale dosud nechráněné, odborně nezpracované a veřejnosti neznámé. U uvedených stromů je určena poloha, popsán jejich vzhled, změřen obvod kmene a přiložena vybraná fotodokumentace.

Místem s nejbohatším výskytem starých stromů je hráz Rožmberka. Zdejší stromořadí bylo opakovaně dokumentováno od 70. let 20. století.

Za 45 let sledování je zjevné postupné chřadnutí a odumírání zdejších dubů. Nejspíš je důsledkem sukcesních změn, zejména uzavírání dříve rozvolněného porostu.

Nejmohutnějšími stromy v oblasti jsou známé duby u bašty Vitmanov (Stará Hlína). Cíle předkládaného soupisu jsou, vedle základní regionálně vlastivědné dokumentace, následující: (1) Přinést údaje pro srovnání mohutnosti stromů navzájem a s jinými regiony. (2) Poskytnout tím podklady pro účin-nější ochranu stromů. (3) Podchytit stav stromů jednotnou metodikou a umožnit tak hodnocení trendů vývoje a změn, případně odhadování stáří a vitality daných jedinců při podobných výzku-mech v budoucnosti.