Syndrom enterokolitidy navozené potravinovými proteiny (Food Protein-Induced Enterocolitis Syndrome, FPIES) je heterogenní, imunologicky podmíněné onemocnění, které postihuje převážně kojence a malé děti. Dosavadní znalosti z patofyziologie této non IgE potravinové alergie jsou velice omezené.
Převažující lokalizací imunitní reakce a klinického projevu je gastrointestinální trakt, avšak dnes je známo, že reakce má i systémový charakter a provází ji systémová aktivace buněk vrozené imunity. Charakteristickým projevem akutního FPIES je opakované zvracení s typickým zpožděním (1-4 hodin) od konzumace vyvolávající potraviny, apatie, případně hypotenze.
V některých případech je zvra-cení v dalších hodinách následováno profúzním průjmem. Dítě je ohroženo dehydratací, metabolickým rozvratem a hypovolemickým šokem.
Průběh FPIES může být chronický, a to v případech, kde vyvolávající potravina zůstává nepoznána a je dítěti podávána kontinuálně, obvykle jako hlavní nutriční formule. Syndrom FPIES je v rámci diferenciální diagnózy často přehlédnut, nejčastěji je zaměňován s virovou gastroente-ritidou či sepsí.
Vyvolávající potravinou může být jakákoliv bílkovina, tradičně byly celosvětově na prvních příčkách uváděny čtyři nejčastější potraviny - mléko, rýže, sója a vejce. V posledních letech je v Evropě, zejména ve Španělsku, Itálii a Řecku, druhou nejčastější potravinou související s akutním FPIES rybí maso.
Ryby a mořské plody jako spouštěče FPIES zřejmě dlouhá léta unikaly pozornosti.