Charles Explorer logo
🇨🇿

Skryté Poselství Jana Hanuše a Kamila Bednáře

Publikace na Pedagogická fakulta |
2020

Abstrakt

Studie se věnuje pozoruhodnému dílu předních českých umělců 20. století: skladatele Jana Hanuše (1915-2004) a básníka Kamila Bednáře (1912-1972). Jejich vokální triptych Poselství, op. 66 vznikl mimo jiné jako umělecká reakce na Palachův čin z ledna 1969.

Vzhledem k historickým okolnostem však tento rozměr skladby zůstal dlouho skryt a kompletního provedení se Poselství dočkalo až v lednu 2019, tedy 50 let po Palachově smrti. Skladba, jejíž plný název zní Poselství: svědectví o smrti Jana Palacha, se řadí mezi významná díla své doby ve dvou kontextech.

Prvním z nich je kontext děl věnovaných Janu Palachovi. Jde o jedno z mála vokálně-instrumentálních děl vážné hudby (dle dosavadního výzkumu o dílo jediné) obsahující explicitní odkaz na Jana Palacha, které bylo zkomponováno ještě za pohnutých okolností roku 1969 přímo v Československu a bylo zde v této době i provedeno.

Kromě tohoto kvantitativního hlediska je zároveň možné řadit ho i mezi kvalitativně nejvýraznější kompozice obsahově spřízněné, hned vedle relativně úspěšné a mnohokrát provedené kantáty Ignis pro Ioanne Palach Jana Nováka. Druhým kontextem hodným zmínky je kontext celého Hanušova skladatelského, estetického a občanského odkazu.

V něm zaujímá Poselství své pevné a podstatné místo: subjektivně (s ohledem na autorem opakovaně deklarovaný vztah k této kompozici) i z objektivnějšího pohledu muzikologického (jako dílo konzervující specifickou fázi autorova kompozičního rukopisu). Palachovský přesah je v těchto souvislostech prokletím i požehnáním této kompozice.

Dlouho nebylo dost dobře možné, aby se její autoři přihlásili k tomuto inspiračnímu zdroji. Kvůli tomu se jí nedostalo místa mezi podobně inspirovanými díly v očích širokého publika ani hudební kritiky.

To skladbu mohlo připravit o jednodušší cestu na české i zahraniční koncertní scény. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že to byla právě vazba na stále živý odkaz Jana Palacha, díky které nakonec přece jen - po 49 letech od jeho vzniku - došlo k prvnímu kompletnímu provedení díla.

V tom zároveň tkví i reálný potenciál k tomu, aby Poselství na svou uměleckou hodnotu v budoucnu ještě mohlo upozornit.