Cíl: Hlavním cílem tohoto článku bylo přehledně zpracovat dostupné informace o konceptu prehabilitace se zaměřením na účinnost a benefity u onkologických pacientů. Typ studie: Přehledový článek.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze.
Metodika: Provedli jsme rešerši dostupné literatury od roku 1998 do současnosti s využitím PubMed databáze se zaměřením na klíčová slova. Zaměřili jsme se na analýzu výsledků prospektivních studií.
Výsledky: Prehabilitace je soubor intervencí s cílem zvýšení odolnosti a funkční kapacity pacientky před plánovanou stresovou událostí (operační výkon). Základem prehabilitačních programů je fyzioterapie, často doplněná nutriční či psychologickou podporou.
V uvedených studiích byl prokázán pozitivní efekt kombinované předoperační intervence. Prehabilitace zvy šuje funkční kapacitu pacienta, snižuje riziko perioperačních i pooperačních komplikací a zkracuje dobu hospitalizace.
Zlepšuje také adherenci onkologických pacientů k léčbě, zmírňuje projevy úzkosti či deprese a celkově snižuje míru stresu. Závěr: Prehabilitace může zásadně zlepšit kvalitu života.
Nelze opominout také snížení nákladů spojených s onkologickou léčbou.