Charles Explorer logo
🇨🇿

Cone-beam computed tomography (CBCT) spánkové kosti po kochleární implantaci - první zkušenosti

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2020

Abstrakt

U pacientů po kochleární implantaci je velmi důležitá informace o pozici svazku elektrod implantátu, a to jak pro chirurga, tak i rehabilitační tým. Cone-beam CT (CBCT) je speciálním typem počítačové tomografie (CT) umožňující s nižší radiační dávkou dosáhnout lepšího zobrazení na malé ploše kochley.

Cílem sdělení je informovat odbornou veřejnost o zavedení této zobrazovací metody. V souboru Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Hradec Králové bylo CBCT provedeno u 31 kochleárních implantací u 30 uživatelů kochleárních implantátů všech výrobců dostupných v České republice.

Hodnoceny byly vybrané parametry, jejichž výsledky jsou diskutovány. CBCT je již běžně používáno na zahraničních implantačních pracovištích a jeho zavedení v České republice je logickým krokem ke zlepšení péče implantačních center v ČR.

Pro správný proces vyšetření je důležitá týmová spolupráce lékařů ORL, vyšetřujícího rentgenového laboranta, interpretujícího rentgenologa a rehabilitačního týmu. V současné době je CBCT prováděno pooperačně ke kontrole hloubky zavedení svazku elektrod před zapojením zvukového (řečového) procesoru kochleárního implantátu.

Optimálním cílem v budoucnu je využití CBCT na operačním sále, pomocí kterého lze ověřit polohu elektrodového svazku již během operačního výkonu a provést její případnou korekci před uzavřením kochley a operačního pole.