Předkládaná publikace si klade neskromný cíl přispět do obecné diskuze o roli náboženství v současné společnosti a prostoru Česka, a to se zaměřením na aktuální trendy, které lze pro větší názornost označit poměrně obecným pojmem postsekularismus, který ovšem ve většině případů nevede k návratu tradičních náboženských struktur a církví utvořených v minulosti, ale k "novému" formování religiozity a spirituality. Předkládané texty se také snaží upozornit na naléhavou potřebu zaměřit analýzu současných změn religiózní krajiny s důrazem na multidisciplinární výzkum především z geografie, sociologie a religionistiky.
Postsekularismus v Česku charakterizuje například nár ůst náboženských projevů ve veřejném prostoru, prolínání sekulárních a sakrálních aspektů, rostoucí pluralizace religiózních projevů často v neinstitucionální formě. Specifický projev postsekulárního vývoje pak představují zvýšené náboženské aktivity imigrantů, které jsou zde představeny na příkladu Vietnamců a Korejců.
Publikace tedy vysvětluje na vybraných příkladech proměn religiózní krajiny a počátek přechodu od sekulárního k postsekulárnímu věku.