Charles Explorer logo
🇨🇿

Trestní právo s lidskou tváří: V upomínku na Marii Vanduchovou

Publikace na Právnická fakulta, Filozofická fakulta |
2021

Abstrakt

Kolektivní monografie Trestní právo s lidskou tváří vznikla v upomínku na přední českou trestněprávní odbornici a dlouholetou členku katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy JUDr. Marii Vanduchovou, CSc., jež v únoru roku 2020 po těžké nemoci předčasně opustila své kolegy, přátele a blízké.

Vzdát hold této vzácné ženě a uctít její památku se rozhodlo 28 autorů. Tito byli jejími kolegy, přáteli či žáky a vážili si jí nejen pro její nespornou erudici v oboru trestního práva, ale také, a zejména pro její lidské kvality, jak je vyjádřeno i v názvu knihy.

Publikace je zaměřena především na témata, jimž se Marie Vanduchová ve své odborné činnosti věnovala. Rozebrány jsou tak mnohé atraktivní, problematické či sporné otázky sankcionování: od ukládání a navrhování trestů obecně (optikou provedeného experimentu) a sankcionování mladistvých pachatelů přes vybrané aspekty trestu odnětí svobody (podmíněné propuštění, odklad a přerušení výkonu trestu, vzdělávání odsouzených), peněžitého trestu a trestu zákazu držení a chovu zvířat, až po stále bohatou studnici pozoruhodných témat, kterou představuje sankcionování právnických osob (zákazové tresty ukládané právnickým osobám, v tuzemsku absentující soudní dohled nad činností právnické osoby či směřování sankcionování právnických osob v budoucnu).

Stranou nezůstala vedle trestů ani ochranná opatření, ať už z pohledu jejich časové působnosti nebo jejich postavení v systému sankcionování právnických osob. Pozornost autorů je po vzoru Marie Vanduchové věnována také trestné činnosti proti rodině a dětem a příbuzným tématům: fenoménu domácího násilí či možnosti vyvozovat trestní odpovědnost za surogátní mateřství.

Někteří autoři svými kapitolami připomínají, že Marii Vanduchové nebyla cizí ani témata kriminologická (součástí knihy je pojednání o kriminologii v českých zemích, delikvenci mládeže, elektronickém monitoringu i pozitivistické kriminologické škole a jejím vlivu na úpravu ochranných opatření) a procesněprávní (např. v kapitole zaměřující se na znalecké dokazování). Nechybí ani obecnější témata mapující trestní právo samotné a jeho pilíře: analýze je podroben pojem trestněprávní reformy i zásada subsidiarity trestní represe, a konečně ani kapitoly, jež tematicky přesahují do dalších právních odvětví - práva zdravotnického a přestupkového.

Své čtenáře tak nalezne tato kniha mezi akademiky i praktiky věnujícími se (nejen) trestnímu právu, studenty právnických fakult a nepochybně též dalšími zástupci odborné i laické veřejnosti.