Cíl práce: Analýza prediktorů neplánovaného císařského řezu u nullipar. Typ studie: Prospektivní kohortová studie.
Název a sídlo pracoviště: Ústav pro péči o matku a dítě, Praha. Metodika: Soubor tvořily nulipary rodící mezi 37. a 42. týdnem s jednočetnou a nízkorizikovou graviditou, s plodem v poloze podélné hlavičkou a bez primární indikace pro císařský řez.
Byly analyzovány vybrané prenatální a intranatální faktory ve vztahu k akutnímu císařskému řezu v indikaci zástavy progrese porodu a/nebo hypoxie plodu. Pomocí logistické regresní analýzy a metody klasifikačního stromu bylo testováno pět predikčních modelů.
Výsledky: V souboru 3728 nulipar byl císařský řez proveden u 908 (24,4 %) žen. Všechny modely logistické regrese byly srovnatelné (ROC 0,837-0,0881) a jako nejvýznamnější rizikové faktory byly identifikovány zadní postavení (OPP) plodu, věk matky a použití epidurální analgezie.
Spontánní nástup porodu, podání oxytocinu a vyšší tělesná výška rodičky snižují pravděpodobnost akutního císařského řezu. Schopnost modelů předpovědět vaginální porod byla 95,7-96,3 % a 58,5-61,8 % pro predikci císařského řezu.
Metoda klasifikačního stromu (ROC 0,860-0,861) identifikovala podobné rizikové faktory, jako je zadní postavení plodu, užití peridurální analgezie a absence spontánního nástupu porodu. Predikční schopnosti byly podobné s hodnotami 94,5-96,4 % pro vaginální porod a 64,6-59,0% pro císařský řez.
Závěr: Zadní postavení plodu je nejvýznamnějším prediktorem neúspěšného vaginálního porodu.