Charles Explorer logo
🇨🇿

Současný stav rozšíření hořečku nahořklého (Gentianella amarella) v ČR

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2020

Abstrakt

V letech 2000-2020 se celkem 72 nedávných lokalit Gentianella amarella subsp. Amarella byla dotazovaných po celé České republice.

Exempláře se zvláštnostmi mezi subsp. amarella a subsp. lingulata byly nalezeny na lokalitě v Polabí. Na některých dalších místech v Krušných horách Mts., Populace rostlin chrlících o šest až osm týdnů dříve než typická G. * amarella (od pozdního Červen až začátek srpna s optimem v polovině července).

Některé rostliny těchto populací vykazují mírně odlišné kvantitativní morfologické znaky (např. větší řeky o délce přibližně 20 mm, nepravidelné sepaly atd.). Na pěti lokalitách v podhůří Šumavy a na jedné lokalitě v podhůří Moravská vrchovina, G. amarella subsp. amarella se vyskytuje společně s G. praecox subsp. bohemica.

V pět z nich (a také na další lokalitě v podhůří Šumavy, kde je G. * bohemica chybí), byl během sledovaného období zaznamenán hybrid G. xaustroamarella. Každá nedávná lokalita G. amarella je popsána následovně: lokalizace (včetně GPS souřadnic) - stručná popis vegetace (společenstvo, charakter a / nebo dominanty) - významné druhy - správa lokality, možné hrozby - stav a přežití trpasličí hořecké populace.

Na konci popisu lokality počty zaznamenaných trpících trpasličích hořanů v každém roce, kdy byla lokalita navštívena, jsou daný. Počet rostlin vysychajících před nebo během odhození je uveden v závorkách.

Dostatečný prostor (mezery) ve vegetaci má zásadní vliv na založení a přežití Trpasličí hořec. To lze zajistit správou lokalit (sekání, pastva) ve vhodnou dobu a opatrným odstraněním rostlinného odpadu a mechu.