Charles Explorer logo
🇨🇿

Aktuální problémy menšinových památek v ČR a rizika overtourismu

Publikace na Právnická fakulta |
2020

Abstrakt

Cílem studie je analyzovat dva hlavní okruhy, tedy aktuální problémy menšinových památek v ČR a specifická rizika týkající se overtourismu právě u menšinových památek. Menšinové památky dosud vyvolávaly jen minimální odborný zájem, ale v současné ČR jde o aktuální problém, kdy zřejmě jedinou praktickou cestou, jak řešit současné požadavky německé menšiny je ochrana menšinových památek. Účelem studie je upozornit, jak svérázné problémy politické a právní mohou ovlivňovat využívání menšinových památek pro cestovní ruch.

Závěrem je mimořádná právní náročnost otázek propojujících menšiny, památkovou péči a cestovní ruch, a to za situace dlouhodobé neúspěšné přípravy nového památkového zákona. Overtourism je složitý problém současného cestovního ruchu, který je zvlášť citlivý u míst pietního či náboženského charakteru, což je běžné u menšinových památek.

Analyzována je situace na příkladu židovských památek východní části středních Čech, kde zejména Kolín (označovaný i současným vedením města jako Jeruzalém na Labi) má se svojí židovskou čtvrtí dalekosáhlé plány na využití. Třemi nejvíce navštěvovanými památkami v ČR po unikátním Pražském hradu jsou právě židovské památky přetíženého centra Prahy, kdy Kolín s mnoha unikáty judaismu je snadno dopravně dosažitelný.

Studie analyzuje současné snahy o intenzifikaci využívání židovských památek i rizika přetížení z hlediska struktury sledovaných měst, bezpečnosti i mj. specifických aspektů piety a náboženství. Využívání autenticity je trendem v cestovním ruchu, čehož příkladem jsou i často módní menšinové (např. židovské) památky, jenže riziko overtourismu je u nich zvlášť citlivé.

Z hlediska právní vědy je dlouhodobým cílem vypracovat právní koncepci ochrany menšinových památek a metodiku jejich využívání, a to zejména dle zkušeností z Kolína.