Většina odborníků v oblasti poruch osobnosti (PO) se shoduje, že prognózu těchto pacientů ovlivňuje především včasná a citlivá diagnostika. Se zvyšujícím se počtem pacientů s PO v klinické i obecné populaci se zvyšuje potřeba jednotného jazyka, který lékařům umožní: 1. včasné rozpoznání diagnózy; 2. vhodnou interpretaci diagnózy pacientovi, aniž by způsobila stigmatizaci nebo jinou emocionální újmu; a na jejím základě 3. sestavit plán léčby odrážející reálná očekávání od terapie.
Rádi bychom navázali na současný stav poznání problematiky PO v české psychiatrii a představili tuto monografii širokému okruhu čtenářů, tedy nejen odborníkům na duševní zdraví, ale i studentům příslušných oborů, s hlavním cílem hledání společn ého pohledu na pacienta z pohledu diagnostiky. Touto publikací nabízíme způsob, jak porozumět PO propojením relevantních psychodynamických konceptualizací PO s nejnovějšími poznatky z rozsáhlého výzkumu v oblasti tzv. "evidence-based" diagnostických systémů pro PO.
Naší prioritou není pouze stanovení diagnózy na základě diagnostických kritérií, ale nalezení osoby za symptomatickým doprovodem typickým pro tyto pacienty. V této souvislosti souhlasíme s pohledem na problematiku PO popsaným zejména v aktuálním vydání DSM-5 a psychostrukturálním modelu psychopatologie osobnosti O.
F. Kernberga. Čtenáři budou také seznámeni s novinkami plánovanými pro nadcházející MKN-11.
Zvláštní pozornost je věnována prolínání a příbuznosti některých duálních poruch, charakteristických pro pacienty s PO, a to závislostí a poruch příjmu potravy. Formou případové studie je text doplněn názornými ukázkami administrace a interpretace tzv. alternativních diagnostických systémů pro PO.
Uvedeny jsou i konkrétní příklady práce s pacientem při sdělování diagnostických závěrů a plánování léčby.