Současné monolity na bázi organických polymerů se objevily asi před 30 lety. Mezi jejich dobře známé výhody patří snadnost přípravy, robustnost, vysoká propustnost pro tok, hromadný transport konvekcí a široká škála chemikálií.
Rané monolity na bázi polymerů byly použity téměř výhradně pro rychlou separaci proteinů a jiných velkých molekul pomocí kapalinové chromatografie. Mezitím byla vyvinuta řada nových chemických postupů a funkcionalizačních metod pro výrobu monolitických kolon pro separace v různých chromatografických režimech, včetně plynové chromatografie, elektrochromatografie a mikrofluidiky.
Kromě typických chromatografických separací bylo nedávno hlášeno několik nových aplikací, což potvrzuje univerzálnost monolitů. Například monolity jsou vynikajícími materiály pro přípravu vzorků před chromatografií.
Jejich funkcionalizace připojením nanočástic zlata k thiolům na povrchu pórů poskytuje materiály pro vysoce citlivou Ramanovu spektroskopii se zvýšeným povrchem. Tenké monolitické vrstvy si také získávají větší pozornost, protože umožňují efektivní separaci proteinů pomocí velmi jednoduchých prostředků s následnou snadnou detekcí pomocí hmotnostní spektrometrie.
Tento referát je ukázkou demonstrující jen několik příkladů značné rozmanitosti aplikací monolitů, které byly vyvinuty od jejich zavedení.