Charles Explorer logo
🇨🇿

Pozdní komplikace jaterní cirhózy - Management

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2016

Abstrakt

Jaterní cirhóza je finálním stupněm progresivního vývoje různých jaterních chorob a je spojena s významnou morbiditou a mortalitou. Cirhóza je asociována s řadou potenciálních komplikací, především s rozvojem portální hypertenze.

Portální hypertenze s tvorbou ascitu, jaterních a žaludečních varixů s krvácením do horní části trávicího traktu (HČTT) je zlomovým bodem přirozeného vývoje jaterní cirhózy a je spojena s výrazně zhoršenou prognózou pacientů se strmě narůstajícím rizikem jejich mortality. Během posledních 10-20 let bylo dosaženo významné progrese v diagnostice jaterní cirhózy (včetně neinvazivních metod), v primární prevenci první ataky krvácení do HČTT i v terapii akutního krvácení v důsledku moderní farmakoterapie, zlepšených možností terapeutické endoskopie i relativně nových možností zástavy akutního krvácení (jícnové stenty, TIPS apod).

Akutní krvácení do HČTT při portální hypertenzi je však stále spojeno s významným rizikem předčasného úmrtí (15-20 %). Včasná diagnostika a kauzální léčba řady jaterních onemocnění může vést ke zpomalení či regresi fibrózy a cirhózy a snad i stupně portální hypertenze a tím i rizika krvácení.