Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv léčby na povrch oka u pacientů s jednostranným dětským glaukomem

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2021

Abstrakt

Cíl: Cílem práce bylo zhodnotit změny povrchu oka a slzného filmu u pacientů s dětským (primárním nebo sekundárním) jednostranným glaukomem a porovnat nálezy na oku léčeném a na zdravém oku bez léčby. Metodika: Do studie byli zařazeni pacienti s jednostranným glaukomem sledovaní v dětské ambulanci Oční kliniky dětí a dospělých 2.

LF UK a FN v Motole. Bylo provedeno vyšetření osmolarity slz, tloušťky epitelu rohovky, slzného menisku, Schirmerova testu, barvení povrchu oka pomocí fluoresceinu a hodnocení stability slzného filmu (TBUT).

Ke zjištění subjektivních potíží byl použit standardizovaný dotazník (Ocular Surface Disease Index, OSDI). Byly porovnávány hodnoty na oku léčeném a na oku zdravém bez léčby.

Výsledky byly uváděny jako průměrné hodnoty +- SD a byly statisticky analyzovány. Výsledky: Celkem bylo vyšetřeno 13 pacientů.

Průměrný věk pacientů byl 17,2 +- 8,1 let. Na léčeném oku jsme prokázali statisticky významně nižší tloušťku epitelu rohovky (45,9 +- 5,3 µm) a kratší TBUT (6,0 +- 1,7 s) oproti hodnotám na zdravém oku (50,2 +- 2,6, resp. 8,8 +- 3,2 s; p = 0,0106, resp. p = 0,0015).

Povrch léčeného oka se statisticky významně více barvil fluoresceinem (1,7 +- 2,1) než povrch zdravého oka (0,5 +- 0,8; p = 0,0243). V ostatních sledovaných parametrech jsme neprokázali rozdíl mezi léčeným okem a okem bez léčby.

Závěr: Výsledky potvrzují změny povrchu oka a slzného filmu na léčeném oku, které mohou být vyvolané nežádoucími účinky chronicky podávané antiglaukomové terapie nebo i jako následek prodělaného chirurgického zákroku. Z hlediska minimalizace těchto nežádoucích účinků je vhodné věnovat v klinické praxi zvýšenou pozornost výběru léčivého přípravku, zejména s ohledem na obsah konzervačních látek.