Charles Explorer logo
🇨🇿

Autofagocytóza jako biochemický fenomén neurodegenerace

Publikace na 1. lékařská fakulta, Matematicko-fyzikální fakulta, Filozofická fakulta |
2014

Abstrakt

Autofagocytóza je nespecifický katabolický proces, jehož funkcí je udržování buněčné homeostázy prostřednictvím odstraňování špatně sbalených proteinů, proteinových agregátů a poškozených organel. Při nedostatku živin dochází ke zvýšené aktivaci autofagocytózy a skrze recyklaci intracelulárních komponent je udržován metabolismus buňky.

Souvislost mezi neurodegenerací u Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy nemoci a autofagocytózou se stala předmětem zájmu mnoha studií v posledních letech. Neurodegenerativní onemocnění jsou charakteristická agregací specifických forem proteinů, které narušují buněčné funkce a tím dochází k zániku určitých skupin neuronů, specifických pro jednotlivá onemocnění.

Mnohé studie prokázaly, že díky mechanismu autofagocytózy dochází k degradaci těchto patologických forem proteinů, a že regulací aktivity autofagocytózy můžeme docílit změny jejich akumulace. Cílená indukce autofagocytózy vede ke zvýšenému odstraňování patologických forem proteinů a zmírnění neurodegenerativních procesů u vybraných modelových organismů.

Naopak inhibice autofagocytózy vede ke zvýšené akumulaci a tvorbě proteinových agregátů. Regulace autofagocytózy se tak jeví jako možný terapeutický cíl v léčbě neurodegenerativních onemocnění.