Problematika dětských tracheostomií je obvykle řešena multioborově. Kromě otorinolaryngologů se jedná hlavně o anesteziology, pediatry, chirurgy, pneumology, neurology, ale třeba i rehabilitační pracovníky.
Péče o tracheostomované dítě se v mnoha ohledech liší od péče o dospělého a její správné provedení je zásadní pro bezpečnost pacienta. Napříč obory lze zaznamenat výraznou nejednotnost již v zásadních postupech péče o tracheostomovaného dětského pacienta.
Příkladem mohou být: interval výměny kanyly, vhodný typ kanyly pro jednotlivé situace apod. V posledních letech zaznamenáváme díky pokrokům medicíny nárůst rozšířen ých indikací dětských tracheostomií, což ovšem přináší i nárůst počtu dlouhodobých nosičů tracheostomických kanyl.
Předkládáme nástin základních situací týkajících se dětské tracheostomie od indikace, chirurgických postupů, typů kanyl po časnou a dlouhodobou péči o tracheostomii. Nezbytně nutná je rovněž spolupráce rodičů a jejich zácvik včetně vybavení odpovídajícími pomůckami pro domácí péči.