Charles Explorer logo
🇨🇿

Ageismus, věkové rozdělení a zkušenost stáří v době krize: Zamyšlení nad společenskými dopady pandemie COVID-19

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2021

Abstrakt

ýznam chronologického věku a skutečnost, že závažný prů- běh nemoci postihuje především seniory/seniorky se staly klíčovým referenčním rámcem pro popis charakteru této pandemie i pro doporučení, jak by se lidé měli chovat. V první části textu se zaměřuji především na čtyři argumenty, které považuji za důležité pro debatu o vlivu této pandemie na vnímání věku a roli seniorů/seniorek.

Za prvé, opatření zaváděná v souvislosti se šířením nemoci COVID-19 a způsob, jakým byla zobrazována ve veřejných diskurzech, výrazným způsobem zviditelnily věk jako vektor vymezující pozici člověka ve společnosti. Za druhé, v kontextu událostí spojených s pandemií COVID-19 jsme byli svědky expanze stereotypního zobrazování věkových skupin.

Za třetí, způsob, jakým byly věk a role seniorů/seniorek mobilizovány ve veřejných debatách o nemoci COVID-19, posiluje nejen věkové rozdělení společnosti, ale zasahuje i do mezigeneračních vztahů a solidarity. Za čtvrté, pandemie COVID-19 zviditelnila problémy v péči o seniory/seniorky, kteří pomoc potřebují, a paternalismus přetrvávající ve vztahu ke starším lidem.