Nahrazení podpisu jednající osoby na písemném projevu vůle je možné pouze mechanickými prostředky (např. Razítkem, faxem, reprodukcí podpisu na formuláři), kde je to obvyklé.
Obvyklou povahu věci je třeba posoudit objektivně, s přihlédnutím k povaze dotčeného právního úkonu a v rámci pracovněprávních vztahů rovněž zdůraznit zásadu zvláštní právní ochrany postavení zaměstnance. V případě jednostranných právních úkonů zaměstnavatele směřujících k ukončení pracovního poměru se zaměstnancem je třeba zdůraznit zejména závažnost těchto právních úkonů a jejich schopnost způsobit ukončení základního pracovního poměru, často na úkor zaměstnance.
V těchto případech - bez ohledu na jejich četnost u konkrétního zaměstnavatele - je proto vysoce žádoucí zaručit, že úkon k ukončení pracovního poměru je skutečně proveden a podepsán oprávněnou osobou, což lze zajistit pouze projevem vůle vedoucím k vlastnímu podpisu zaměstnavatele. Proto v písemném jednostranném právním aktu zaměstnavatele, jehož cílem je rozvázání pracovního poměru se zaměstnancem, nelze vlastnoruční podpis zaměstnavatele nahradit mechanickými prostředky; tento právní úkon musí být vždy podepsán zaměstnavatelem (jeho statutárním orgánem nebo jinou osobou oprávněnou jednat jménem zaměstnavatele), jinak je neplatný.