Charles Explorer logo
🇬🇧

Development of vascular substitues for low flow peripheral vascular reconstructions

Publication

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Vývoj cévní náhrady pro nízké průtoky je aktuální otázkou. Model hledání vývoje náhrady optimálních vlastností, který vychází z myšlenky převzetí charakteristiky biologického modelu - veny safeny, a naprogramování těchto vlastností do modelu konstruované náhrady, je jedním z možných směrů vývoje.

Představovaná náhrada, která je výsledkem práce autorského kolektivu doktoranda, se skládá ze tří částí - nevstřebatelného scaffoldu představujícího medii, a dvou vstřebatelných kolagenních vrstev - pseudointimy a pseudoadventicie. Cílové parametry protézy byly určeny výsledky testů základní metody fyzikálního testování - jednoosou tahovou zkoušku a inflačně-extenzní test, stejně jako další postupy, u humánních vzorků safeny.

Klíčovou otázkou je technologie výroby kolagenní vrstvy protézy. I další postupy výroby však mohou mít nezanedbatelný vliv na vlastnosti cévní protézy - mezi takové patří tvrzení kolagenu, antitrombogenní ošetření vnitřního povrchu cévní náhrady a použití metody sterilizace.

Autor se zabývá problematikou vývoje nové kolegenní složky třívrstvé cévní protézy z českého kapra, který se vyznačuje nižší antigenicitou ve srovnání s kolagenem bovinním. Porovnává standardní a purifikovaný kapří kolagen, který má nižší zastoupení reziduálního tuku s otázkou porovnání průchodnosti při experimentální implantaci ve dvou skupinách na ovčím modelu.

Celkem bylo implantováno 14 protéz ve skupině A sedmi ovcím (standardní kapří kolagen) a 18 protéz ve skupině B devíti ovcím (purifikovaný kapří kolagen). Vždy u každé ovce byla pravostranná náhrada arteficielně zúžena za účelem prokázání průchodnosti protézy v nízkoprůtokovém řečišti.

Průtok protézami ve skupině A poklesl z původních 297+-118 ml/min na 158+-159 ml/min (p=0.041) po uplatnění arteficielní stenozy, a stejně tak od 330+-164ml/min na 97+-29 ml/min (p=0.0052) ve skupině B (p=0.27 mezi oběma skupinami). Ve skupině A došlo u přeživších pěti ovcí k uzávěru dvou cévních protéz a to 3 a 14 den od implantace.

Ve skupině B, z šesti přeživších ovcí, pouze jedna protéza na levé straně krku zůstala průchodná (p=0.0017). Histologie explantovaných náhrad ukázala degradaci intimální vrstvy v centru s endotelizací od periferie (anastomóz) ve skupině A a formování silné fibrosní intimální vrstvy ve skupině B.

Experimentální práce ukázala, že poměr mezi kolagenem a obsahem tuku u nově vyvinuté třívrstvé cévní protézy určené pro nízké průtoky, hraje zásadní roli ve smyslu průchodnosti a vzniku strukturálních změn po implantaci na ovčím modelu. Kolagenní cévní protéza, protéza pro nízké průtoky inflačně extensní test, zesítění, kompozitní trubice, ovce, umělá cévní náhrad