Charles Explorer logo
🇨🇿

Bartonellová endokarditida jako příčina akutního srdečního selhání. Význam rutinního echokardiografického vyšetření u akutního respiračního selhání na jednotkách intenzivní péče

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2021

Abstrakt

Bartonella quintana byla v širším povědomí lékařské veřejnosti především počátkem minulého století v souvislosti s vý skytem tzv. zákopové horečky. V dnešní době se jedná o ne příliš častého původce infekční endokarditidy (IE) především u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému.

Záludností této bakterie je, že ve většině případů není detekovatelná v hemokultuře, nebo až po velmi dlouhé kultivaci. Definitivní diagnózu se většinou podaří určit až na základě polymerázové řetězové reakce (PCR) z odebraného chlopenního materiálu.

Kazuistika prezentuje případ 69leté ženy přijaté do intenzivní péče původně pro bronchopneumonii, u které byla díky rutinně provedenému vstupnímu echokardiografickému vyšetření diagnostikována těžká chlopenní vada a následně bartonellová endokarditida. Předkládaná kazuistika se snaží vyzdvihnout význam rutinního echokardiografického vyšetření prováděného intenzivistou-nekardiologem a taktéž upozornit na ne příliš častý případ kultivačně negativní endokarditidy.